Skip to content

61 Hubbardton RdWayne, NJ 07470

Built 1986

Last Sale Price
$935,000
Last Sale Date
Dec 19, 2023

Property Information

Block2409
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,422
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,900
43%
Improvement Value:$215,600
57%
Total Assessment$376,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,387+4.0%
2024$21,528+1.2%
2023$21,265+0.4%
2022$21,171+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$935,000

To:

Sq Ft3,422DeedBook 4646, Page 1

Property Sale

Sale
$409,000
DeedBook X 120, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1986