Skip to content

12 Kiwanis DrWayne, NJ 07470

Built 1993

Last Sale Price
$965,000
Last Sale Date
Sep 14, 2021

Property Information

Block2328
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,426
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$146,700
42%
Improvement Value:$204,300
58%
Total Assessment$351,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,870+4.0%
2024$20,070+1.2%
2023$19,824+0.4%
2022$19,737+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$965,000

To:

Sq Ft3,426DeedBook 4140, Page 174

Property Sale

Sale
$357,000
DeedBook W 143, Page 20

Property Sale

Sale
$349,900
DeedBook E 136, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook Y 132, Page 276

Property Sale

Sale
$300
DeedBook M 132, Page 224