Skip to content

54 Braemar DrWayne, NJ 07470

Built 1961

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Dec 3, 2020

Property Information

Block2411
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,300
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$145,000
55%
Improvement Value:$120,800
45%
Total Assessment$265,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,804+4.0%
2024$15,198+1.2%
2023$15,012+0.4%
2022$14,946+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000

To:

Sq Ft2,300DeedBook 3925, Page 282

Property Sale

Sale
$155,500
DeedBook Z 113, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1961