Skip to content

46 Braemar DrWayne, NJ 07470

Built 1961

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Oct 18, 2021

Property Information

Block2411
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,176
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$144,500
67%
Improvement Value:$71,400
33%
Total Assessment$215,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,837+4.0%
2024$12,345+1.2%
2023$12,194+0.4%
2022$12,140-19.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$580,000

To:

Sq Ft2,176DeedBook 4179, Page 208

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft2,176DeedBook 3675, Page 175Recorded10/17/2019

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook I-113, Page 490

Property Built

Built

Year Built: 1961