Skip to content

10 Crest CourtWayne, NJ 07470

Built 1968

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Mar 17, 2011

Property Information

Block2430
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,882
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,000
57%
Improvement Value:$94,100
43%
Total Assessment$218,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,968+4.0%
2024$12,471+1.2%
2023$12,318+0.4%
2022$12,264+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft1,882DeedBook 2046, Page 166

Property Sale

Sale
$499,900
DeedBook 900, Page 116

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 290, Page 248

Property Sale

Sale
$216,000
DeedBook E 129, Page 48

Property Sale

Sale
$211,000
DeedBook N 120, Page 568

Property Built

Built

Year Built: 1968