Skip to content

7 Kime AveWayne, NJ 07470

Built 1945

Last Sale Date
Jan 4, 2016

Property Information

Block2422
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionBUNGALO
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,500
57%
Improvement Value:$56,600
43%
Total Assessment$133,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,664+4.1%
2024$7,361+1.3%
2023$7,267+0.5%
2022$7,234+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1945