Skip to content

23 Wanda AveWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jan 29, 2016

Property Information

Block2423
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,408
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,100
58%
Improvement Value:$98,600
42%
Total Assessment$234,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,955+4.0%
2024$13,420+1.2%
2023$13,256+0.4%
2022$13,197+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft2,408DeedBook 2772, Page 265

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook E 132, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1964