Skip to content

49 Fieldstone PlaceWayne, NJ 07470

Built 1963

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
May 15, 2017

Property Information

Block2517
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionLIFE RIGHTS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,388
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,100
54%
Improvement Value:$104,300
46%
Total Assessment$226,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,462+4.0%
2024$12,946+1.2%
2023$12,787+0.4%
2022$12,730+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft2,388DeedBook 3075, Page 74

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,388DeedBook 3018, Page 77Recorded3/20/2017

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,388DeedBook 2892, Page 233Recorded9/6/2016

Property Built

Built

Year Built: 1963