Skip to content

32 Hurst TerrWayne, NJ 07470

Built 1965

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 31, 2025

Property Information

Block2418
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,232
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$144,700
63%
Improvement Value:$86,300
37%
Total Assessment$231,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,735+4.0%
2024$13,209+1.2%
2023$13,047+0.4%
2022$12,989+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$486,000

To:

Sq Ft2,232DeedBook 2855, Page 233

Property Sale

Sale
$349,900

To:

DeedBook N 166, Page 305

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook P 124, Page 498

Property Built

Built

Year Built: 1965