Skip to content

197 Farmingdale RdWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Sep 27, 1991

Property Information

Block2428
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,963
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,500
53%
Improvement Value:$103,300
47%
Total Assessment$218,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,010+4.0%
2024$12,511+1.2%
2023$12,358+0.4%
2022$12,303+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,963DeedBook 129, Page 437

Property Built

Built

Year Built: 1962