Skip to content

100 Fieldstone PlaceWayne, NJ 07470

Built 1963

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Oct 2, 1992

Property Information

Block2519
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,968
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,500
58%
Improvement Value:$89,800
42%
Total Assessment$211,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,564+4.0%
2024$12,082+1.2%
2023$11,934+0.4%
2022$11,881+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft1,968DeedBook 132, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1963