Skip to content

43 Knight RdWayne, NJ 07470

Built 1971

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jun 29, 1995

Property Information

Block2429
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,517
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,200
46%
Improvement Value:$144,900
54%
Total Assessment$266,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,822+4.0%
2024$15,216+1.2%
2023$15,029+0.4%
2022$14,963+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft2,517DeedBook 140, Page 223

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook D 125, Page 65

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook H 116, Page 451

Property Built

Built

Year Built: 1971