Skip to content

3 Vernon CourtWayne, NJ 07470

Built 1963

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Apr 13, 1999

Property Information

Block2511
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,462
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,600
52%
Improvement Value:$112,300
48%
Total Assessment$234,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,967+4.0%
2024$13,432+1.2%
2023$13,267+0.4%
2022$13,208+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft2,462DeedBook 160, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1963