Skip to content

25 Vernon CourtWayne, NJ 07470

Built 1967

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Oct 12, 2021

Property Information

Block2511
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,476
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,200
49%
Improvement Value:$127,600
51%
Total Assessment$250,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,913+4.0%
2024$14,341+1.2%
2023$14,165+0.4%
2022$14,102+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft2,476DeedBook 4160, Page 93

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook 553, Page 168

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 200, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1967