Skip to content

27 Tilghman DrWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$509,000
Last Sale Date
Jul 1, 2010

Property Information

Block2501
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,826
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$144,400
55%
Improvement Value:$116,600
45%
Total Assessment$261,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,519+4.0%
2024$14,924+1.2%
2023$14,741+0.4%
2022$14,676+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$509,000

To:

Sq Ft1,826DeedBook 1948, Page 124

Property Sale

Sale
$263,500
DeedBook A 126, Page 262

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook E 116, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1962