Skip to content

23 Brighton TerrWayne, NJ 07470

Built 1963

Last Sale Price
$169,900
Last Sale Date
Oct 11, 1985

Property Information

Block2511
Lot28
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,970
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,400
54%
Improvement Value:$105,200
46%
Total Assessment$228,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,593+4.0%
2024$13,071+1.2%
2023$12,911+0.4%
2022$12,854+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$169,900

To:

Sq Ft1,970DeedBook 115, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1963