Skip to content

19 Hurst TerrWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Price
$404,500
Last Sale Date
Jun 28, 2002

Property Information

Block2502
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,114
Acreage0.54

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$154,000
63%
Improvement Value:$90,600
37%
Total Assessment$244,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,544+4.0%
2024$13,986+1.2%
2023$13,815+0.4%
2022$13,754+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$404,500

To:

Sq Ft2,114DeedBook 445, Page 152

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook P 138, Page 3

Property Built

Built

Year Built: 1964