Skip to content

474 Black Oak Ridge RdWayne, NJ 07470

Built 1957

Last Sale Date
Jan 4, 2016

Property Information

Block2502
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,700
45%
Improvement Value:$108,600
55%
Total Assessment$196,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,672+4.0%
2024$11,224+1.2%
2023$11,087+0.4%
2022$11,038+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1957