Skip to content

54 Hurst TerrWayne, NJ 07470

Built 1967

Last Sale Price
$528,000
Last Sale Date
Apr 8, 2020

Property Information

Block2418
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,054
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$144,400
53%
Improvement Value:$128,600
47%
Total Assessment$273,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,233+4.0%
2024$15,610+1.2%
2023$15,419+0.4%
2022$15,351+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$528,000

To:

Sq Ft2,054DeedBook 3801, Page 173

Property Sale

Sale
$560,000
DeedBook 1452, Page 168

Property Sale

Sale
$214,900
DeedBook O 116, Page 344

Property Built

Built

Year Built: 1967