Skip to content

72 Brighton TerrWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 25, 2013

Property Information

Block2513
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,140
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,200
54%
Improvement Value:$95,800
46%
Total Assessment$208,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,368+4.0%
2024$11,893+1.2%
2023$11,748+0.4%
2022$11,696+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$224,000
DeedBook M 153, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1960