Skip to content

68 Brighton TerrWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Dec 12, 2016

Property Information

Block2513
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,380
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,000
52%
Improvement Value:$111,500
48%
Total Assessment$232,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,824+4.0%
2024$13,294+1.2%
2023$13,132+0.4%
2022$13,073+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft2,380DeedBook 2960, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1964