Skip to content

15 Eros CourtWayne, NJ 07470

Built 1963

Last Sale Price
$291,000
Last Sale Date
Jun 29, 1998

Property Information

Block2514
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,210
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,000
56%
Improvement Value:$97,200
44%
Total Assessment$223,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,271+4.0%
2024$12,763+1.2%
2023$12,606+0.4%
2022$12,551+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$291,000

To:

Sq Ft2,210DeedBook 156, Page 226

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook Q 128, Page 452

Property Built

Built

Year Built: 1963