Skip to content

17 Furman DrWayne, NJ 07470

Built 1965

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Apr 3, 2001

Property Information

Block2503
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,220
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$144,400
57%
Improvement Value:$107,200
43%
Total Assessment$251,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,960+4.0%
2024$14,386+1.2%
2023$14,210+0.4%
2022$14,147+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

To:

Sq Ft2,220DeedBook 233, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1965