Skip to content

27 Longport RdWayne, NJ 07470

Built 1957

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Aug 6, 1999

Property Information

Block2516
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,342
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,900
52%
Improvement Value:$96,500
48%
Total Assessment$202,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,035+4.0%
2024$11,573+1.2%
2023$11,432+0.4%
2022$11,381+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft1,342DeedBook 163, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1957