Skip to content

110 Fieldstone PlaceWayne, NJ 07470

Built 1963

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
May 7, 2020

Property Information

Block2519
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,812
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,200
57%
Improvement Value:$92,500
43%
Total Assessment$213,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,707+4.0%
2024$12,219+1.2%
2023$12,070+0.4%
2022$12,016+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

To:

Sq Ft1,812DeedBook 3807, Page 262

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 1789, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1963