Skip to content

77 Fieldstone PlaceWayne, NJ 07470

Built 1961

Last Sale Price
$459,500
Last Sale Date
Jul 31, 2018

Property Information

Block2517
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,812
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,100
61%
Improvement Value:$79,700
39%
Total Assessment$201,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,999+4.0%
2024$11,539+1.2%
2023$11,398+0.4%
2022$11,347+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$459,500

To:

Sq Ft1,812DeedBook 3373, Page 260

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,812DeedBook 3217, Page 124Recorded1/3/2018

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook W 123, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1961