Skip to content

743 Black Oak Ridge RdWayne, NJ 07470

Built 1949

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 24, 2023

Property Information

Block2521
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,605
Acreage0.68

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,800
59%
Improvement Value:$65,500
41%
Total Assessment$161,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,591+4.0%
2024$9,223+1.2%
2023$9,110+0.4%
2022$9,070+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft1,605DeedBook 2242, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1949