Skip to content

751 Black Oak Ridge RdWayne, NJ 07470

Built 2010

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Aug 29, 2001

Property Information

Block2521
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,558
Acreage0.68

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,700
28%
Improvement Value:$252,100
72%
Total Assessment$347,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,680+4.0%
2024$19,887-8.6%
2023$21,756+0.4%
2022$21,660+217.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft3,558DeedBook 314, Page 71