Skip to content

777 Black Oak Ridge RdWayne, NJ 07470

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 30, 2023

Property Information

Block2521
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,267
Acreage0.59

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,400
56%
Improvement Value:$72,200
44%
Total Assessment$165,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,847+4.0%
2024$9,469+1.2%
2023$9,353+0.4%
2022$9,312+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$142,500
DeedBook N 137, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1959