Skip to content

64 Deerfield RdWayne, NJ 07470

Built 1957

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
May 28, 2020

Property Information

Block2521
Lot34
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,459
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,900
61%
Improvement Value:$69,000
39%
Total Assessment$176,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,518+4.0%
2024$10,115+2.7%
2023$9,850+0.4%
2022$9,807+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft1,459DeedBook 3805, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1957