Skip to content

76 Deerfield RdWayne, NJ 07470

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 18, 2005

Property Information

Block2521
Lot37
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,459
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,000
58%
Improvement Value:$71,000
42%
Total Assessment$169,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,049+4.0%
2024$9,663+1.2%
2023$9,545+0.4%
2022$9,503+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 388, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1963