Skip to content

79 Farmingdale RdWayne, NJ 07470

Built 1963

Last Sale Price
$516,000
Last Sale Date
Dec 15, 2022

Property Information

Block2525
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,100
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,000
60%
Improvement Value:$69,100
40%
Total Assessment$172,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,233+4.0%
2024$9,841+1.2%
2023$9,720+0.4%
2022$9,677+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$516,000

To:

Sq Ft1,100DeedBook 4458, Page 295

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 2001, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1963