Skip to content

31 Grantwood RdWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$452,000
Last Sale Date
Jan 21, 2005

Property Information

Block2525
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,100
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,100
61%
Improvement Value:$67,200
39%
Total Assessment$174,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,364+4.0%
2024$9,966+1.2%
2023$9,844+0.4%
2022$9,801+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$452,000

To:

Sq Ft1,100DeedBook 930, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1962