Skip to content

37 Adelphia RdWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Date
Jan 4, 2016

Property Information

Block2529
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,254
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,800
67%
Improvement Value:$53,000
33%
Total Assessment$158,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,442+4.0%
2024$9,080+1.2%
2023$8,969+0.4%
2022$8,929+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1962