Skip to content

68 Wendt LaneWayne, NJ 07470

Built 1965

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Aug 6, 2021

Property Information

Block2517
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,000
61%
Improvement Value:$79,000
40%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,892+4.0%
2024$11,436+4.8%
2023$10,912+0.4%
2022$10,864+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft1,248DeedBook 4105, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1965