Skip to content

23 Adelphia RdWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 7, 2022

Property Information

Block2529
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,591
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,100
38%
Improvement Value:$171,900
62%
Total Assessment$278,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,530+4.0%
2024$15,896+1.2%
2023$15,701+0.4%
2022$15,632+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962