Skip to content

11 Kingston RdWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 4, 2003

Property Information

Block2523
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,588
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,200
37%
Improvement Value:$182,500
63%
Total Assessment$289,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,226+4.0%
2024$16,565+55.3%
2023$10,663+0.4%
2022$10,616+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 207, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1960