Skip to content

54 Farmingdale RdWayne, NJ 07470

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 2, 2007

Property Information

Block2530
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,062
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$101,500
60%
Improvement Value:$67,800
40%
Total Assessment$169,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,067+4.0%
2024$9,681+1.2%
2023$9,562+0.4%
2022$9,520+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1963