Skip to content

47 Grantwood RdWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 27, 2026

Property Information

Block2525
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,100
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,800
63%
Improvement Value:$63,100
37%
Total Assessment$168,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,793+4.1%
2024$9,408+1.3%
2023$9,289+0.5%
2022$9,247+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1964