Skip to content

6 Farmingdale RdWayne, NJ 07470

Commercial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
May 28, 2019

Property Information

Block2530
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map PageCH91

Building Details

Building Class---
DescriptionSERVICE STATION
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,636
Acreage0.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,000
72%
Improvement Value:$56,000
28%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,687+4.0%
2024$14,123+1.2%
2023$13,951+0.4%
2022$13,889+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,636DeedBook 3593, Page 214