Skip to content

45 Mountain Ridge DrWayne, NJ 07470

Built 1946

Last Sale Price
$424,500
Last Sale Date
Sep 14, 2023

Property Information

Block2605
Lot42
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,280
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,900
55%
Improvement Value:$84,600
45%
Total Assessment$187,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,149+4.0%
2024$10,721+1.2%
2023$10,590+0.4%
2022$10,543+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$424,500

To:

Sq Ft1,280DeedBook 4592, Page 263

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook N 128, Page 379

Property Built

Built

Year Built: 1946