Skip to content

1413 Alps RdWayne, NJ 07470

Built 1955

Last Sale Price
$266,000
Last Sale Date
Jun 30, 1988

Property Information

Block2605
Lot62
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,513
Acreage1.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,100
30%
Improvement Value:$297,500
70%
Total Assessment$422,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,128+4.0%
2024$24,164+1.2%
2023$23,868+0.4%
2022$23,763+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$266,000

To:

Sq Ft4,513DeedBook 121, Page 456

Property Built

Built

Year Built: 1955