Skip to content

8 Harlan TerrWayne, NJ 07470

Built 1981

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Sep 13, 1996

Property Information

Block2607
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,409
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,600
47%
Improvement Value:$143,200
53%
Total Assessment$268,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,983+4.0%
2024$15,370+1.2%
2023$15,182+0.4%
2022$15,115+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft2,409DeedBook 146, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1981