Skip to content

20 Warner WayWayne, NJ 07470

Built 1983

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Apr 12, 2004

Property Information

Block2607
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,106
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$129,000
42%
Improvement Value:$178,200
58%
Total Assessment$307,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,266+4.0%
2024$17,566+1.2%
2023$17,351+0.4%
2022$17,274+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

To:

Sq Ft3,106DeedBook 787, Page 292

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook V 114, Page 367

Property Built

Built

Year Built: 1983