Skip to content

13 Toms Lake RdWayne, NJ 07470

Built 2003

Last Sale Price
$1,060,000
Last Sale Date
Nov 23, 2005

Property Information

Block2609
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class19.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,094
Acreage0.52

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,100
23%
Improvement Value:$321,600
77%
Total Assessment$417,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,836+4.0%
2024$23,884+1.2%
2023$23,592+0.4%
2022$23,487+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,060,000

To:

Sq Ft4,094DeedBook 1165, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 2003