Skip to content

101 Manchester CtWayne, NJ 07470

Built 1966

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Mar 23, 2007

Property Information

Block2700
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,082
Acreage0.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,500
37%
Improvement Value:$193,800
63%
Total Assessment$305,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,153+4.0%
2024$17,457+1.2%
2023$17,243+0.4%
2022$17,167+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft3,082DeedBook 1470, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1966