Skip to content

22 David Scott DrWayne, NJ 07470

Built 1951

Last Sale Price
$338,000
Last Sale Date
Oct 30, 2003

Property Information

Block2701
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,500
62%
Improvement Value:$62,800
38%
Total Assessment$165,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,829+4.0%
2024$9,452+1.2%
2023$9,336+0.4%
2022$9,295+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$338,000

To:

Sq Ft1,600DeedBook 692, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1951