Skip to content

1071 Ratzer RdWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jul 24, 2015

Property Information

Block2706
Lot42
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,593
Acreage0.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,100
48%
Improvement Value:$117,100
52%
Total Assessment$225,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,390+4.0%
2024$12,877+1.2%
2023$12,719+0.4%
2022$12,663+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft1,593DeedBook 2674, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1960