Skip to content

11 Beverly WayWayne, NJ 07470

Built 1952

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Nov 8, 2002

Property Information

Block2702
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,550
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,000
57%
Improvement Value:$79,200
43%
Total Assessment$183,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,893+4.0%
2024$10,475+1.2%
2023$10,347+0.4%
2022$10,301+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft1,550DeedBook 513, Page 225

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook G 153, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1952