Skip to content

61 David Scott DrWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Date
Jan 4, 2016

Property Information

Block2705
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage---
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,100
64%
Improvement Value:$54,400
36%
Total Assessment$152,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,068+4.0%
2024$8,720+1.2%
2023$8,613+0.4%
2022$8,575+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950